У Музеї видатних діячів української культури в Києві
13 листопада 2024 р. студенти першого курсу спеціальності «Журналістика» відвідали Музей видатних діячів української культури в Києві. Щукіна Ірина Анатоліївна – завідувачка науково-дослідного відділу з вивчення життя та творчості Лесі Українки, лавреатка Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки – ближче познайомила нас з життям родини Косачів та багатогранною творчою діяльністю Ольги Петрівни Косач, знаної за псевдонімом Олена Пчілка, яка своїм коштом видавала та редагувала в Києві журнал «Рідний Край» з додатком «Молода Україна». Ми отримали змогу опинитися в історичному місці й подивитися, як жила родина Косачів, розглянути кімнати квартири, де вони певний час проживали.
Звісно, за пів століття все змінилося, проте завдяки сестрам Лесі Українки, Ізидорі, Оксані та Ользі, які детально описували у своїх щоденниках, як вони жили, вдалося частково відновити місце проживання видатної родини.
Окрім родини Косачів, не оминули увагою і їхнього родича – Михайла Драгоманова. Ми прослухали детальну оповідь про його зв'язок із Косачами, їхні взаємини, побачили його наукові праці й накидку на подушку, вишиту в техніці «білим по білому» жінками Полтавщини.
Після екскурсії мали нагоду поставити запитання Ірині Анатоліївні: і про маловідомого батька Лесі Українки – Петра Антоновича; і про те, чому в школах через зміст шкільної програми складається враження, наче видатна письменниця все життя потерпала від фізичних, емоційних та економічних проблем, хоча насправді її родина була досить заможною. Натомість одержали розлогі пояснення про наслідки російської пропаганди, що досі живуть у наших підручниках і про те, що ніколи не можна забувати: українці – нація аристократів, а не малоосвічених селян, якими нас намагалися зробити.
Тож дякуємо нашій викладачці Цівун Наталії Миколаївні, Ірині Анатоліївні Щукіній та адміністрації музею «Меморіальна квартира родини Косачів» за можливість здобути такі неймовірні знання.
Дмитро Резник
Малюга Ірина