Відбувся міждисциплінарний науковий захід, партнером якого став факультет української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка
Відбувся міждисциплінарний науковий захід (Київ, 12 грудня 2024), організований різними установами. Це завжди прекрасна нагода отримати безмір додаткової цікавої інформації. Факультет української філології та ЛТ імені Андрія Малишка УДУ ім. Михайла Драгоманова, Національно-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», Інститут української археографії та джерелознавства імені Грушевського НАН України виступили партнерами Музею видатних діячів української культури в проведенні ХХ наукового семінару, присвяченого видатним українським діячам. Наталія Цівун (доцента кафедри стилістики УДУ ім. М. Драгоманова) презентувала слушні спостереження, як совєти нівелювали й затирали пам'ять про укр.композитора Миколу Лисенка.
І для мене в цій історії було важливими кілька моментів: оця трансформація в назві журналу, яка сама по собі показова «Музика» — «Музика масам» — «Музика мас» — «Радянська музика». І українська солідарність, коли коштами на пам'ятник композитору скидалися В. Дурдуківський, О. Курило, Т. Осьмачка, О. Чапківський.
Та ж тема спільної справи прозвучала у повідомленні Валентини Піскун, бо "Український вісник", що виходив 1906 у Петербурзі видавався теж за гроші П.Чижевського, І. Шрага, О. Лотоцького. А плече підставили М. Грушевський, Д. Дорошенко, О. Русов та інші.
Тетяна Шептицька з колегами доповідали про постаті Биківнянського мартирологу, зокрема Володимира Ярошенка, Василя Седляра, Олександра Чапківського. Постать О. Чапківського стала темою виступу Олена Полідович. І хоч ми популяризували цього діяча на виставках і в публікаціях, дякую за "мовний" акцент. Чекісти звинувачували його за використання "реакційних" слів - панщина, йолоп та ін.
На семінарі почули новинки досліджень про Олену Пчілку, Людмилу Старицьку-Черняхівську, " справу СВУ", українську поштівку початку ХХ ст. Особлива вдячність Дмитру Гордієнку за доповідь про Мирона Кордубу, автора карти України 1914 р. Яка це була виснажлива ретельна праця! Адже Кордуба збирав відомості аж до найменшого села.
Як все таки багато встигли зробити наші попередники. І як мало ми про них ще говоримо.
Наталія Цівун, доцент кафедри стилістики української мови