Наукова діяльність кафедри історії та етнополітики

про науково-дослідну роботу

кафедри історії та етнополітики

Інституту української філології за 2011 рік

І. Основні показники НДР

1. Станом на 01 грудня в штаті кафедри нараховується (без сумісників) 4 осіб. У тому числі на повну ставку працюють 4 особи.

При цьому в складі кафедри 1 доктор наук, професор; 2 кандидатів наук, доцентів, 1 старший викладач.

Науково-дослідну роботу в звітному році виконували 7 осіб.

2. Друкована продукція в 2011 році (чисельник – число найменувань видань, знаменник – обсяг в друкованих аркушах).

Загальний об’єм видань за рік – 17 / 21.5 др. арк.

Монографії – 1 / 4 др. арк.

Навчально-методичні посібники для вищої школи – 1 / 7,5 др. арк.

Статті в українських журналах і наукових збірниках – 14 / 8,4 др. арк. (список друкованої продукції додається).

Відрецензовано зі своєї спеціальності 8 кандидатських та 3 докторські дисертації.

У 2011 році кафедра співпрацювала з НАН України: було залучено провідних фахівців НАН України до участі у наукових конференціях та читанні курсів лекцій. У вересні 2011 р. на запрошення кафедри професор Квебекського університету (Канада) Р. Сербин прочитав лекцію на тему «Велика Вітчизняна війна: дискусії, проблеми».

Продовжує свою роботу наукова школа «Соціальна історія України ХХ ст.» під керівництвом члена-кореспондента НАН України, доктора історичних наук, професора В.М. Даниленка.

За звітний період під керівництвом професора В.М. Даниленкабуло підготовлено 2 кандидатів наук та 1 доктор наук. Під керівництвом В.Г. Шарпатого було підготовлено 1 кандидата наук.

За звітний період професорсько-викладацький склад кафедри взяв участь в організації та роботі звітно-наукової конференції викладачів НПУ імені М.П. Драгоманова (Київ, 9-10 лютого 2011 р.), круглому столі Інституту української філології «Студентський рух: історія та сучасність» (23 листопада 2011 р.), Міжнародній науковій конференції «Шлях суверенної держави: 20-річчя проголошення незалежності України», Луганськ, (16 вересня 2011 р.).

ІІ. Результати науково-дослідної роботи викладачів кафедри (згідно тематичного плану)

Науковий напрям:Теорія та технологія навчання і виховання в системі освіти.

Колективна тема:Розвиток освіти в Україні ХХ ст.:

1. Соціальний аспект розвитку освіти в Україні(В.М. Даниленко).

2. Українські історики ХІХ – ХХ ст. (І.М. Жиленкова).

3. Мовне питання в українському національному русі др. пол. ХІХ-поч. ХХ ст. (О.М. Казакевич).

4. Соціальна політика УРСРу повоєнніроки(1945 – 1953рр.). (Л.В. Пилипенко).

5. Становлення та функціонування системи соціального забезпечення в УРСР (1920 – 30-ті рр.). (В.Г. Шарпатий).

6. Громадсько-політична та культуротворча діяльність Івана Багряного (1906-1963 рр.) (О.А. Подобєд).

7. Родина Дурдуківських в громадсько-культурному житті України (С.В. Даниленко).

Замовник: кафедра.

Виконавці: колектив кафедри.

Керівник: проф. В.М. Даниленко.

Тема, яка досліджується професорсько-викладацьким складом кафедри, знайшла своє висвітлення у монографічному дослідженні професора В.М. Даниленка, ряді статей в презентативних наукових збірниках В.М. Даниленка, В.Г.Шарпатого, Л.В. Пилипенко, І. М. Жиленкової, О.М. Казакевич, О.А. Подобєд. Вона розроблялася в проблемно-хронологічному, тематичному та персоналістичному напрямках.

Зокрема, праці професора В.М. Даниленка присвячені загальним проблемам розвитку освіти і науки в Україні у ХХ ст. Результати наукових досліджень професора В.М. Даниленка були представлені на міжнародній науковій конференції.

Статті професора В.Г. Шарпатого присвячені дослідженню проблеми становлення та функціонування системи соціального забезпечення в УСРР у 20 – 30-х рр. ХХ ст.: розкрито особливості пенсійного забезпечення службовців, у тому числі і педагогічних працівників.

Професорсько-викладацький склад кафедри розробив та опублікував Навчально-методичний комплекс з дисципліни «Історія української культури» для студентів неспеціальних факультетів та інститутів.