«Освіта і наука - 2024»: секція «Культура української мови»
10 квітня відбулося засідання секції «Культура української мови» звітно-наукової конференції студентів та аспірантів «Освіта і наука - 2024». На секції з доповідями та повідомленнями виступили 28 здобувачів 1-го курсу першого освітнього рівня різних факультетів. Цікавою та змістовною була доповідь здобувачки 1-го курсу першого освітнього рівня факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Ярмак Софії «Називання осіб в офіційно-діловому спілкуванні». Доповідачка наголосила на загальних іменниках, що вживаємо для називання осіб, і звернення до них - пан, пані, добродій. Змістовні міркування виголосила у виступі Чала Лілія, здобувачка 1-го курсу першого освітнього рівня.
Лілія, студентка факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, виголосила доповідь на тему «Уживання зворотних перехідних дієслів на -ся в офіційно-діловому мовленні». Виступила на конференції здобувачка 1-го курсу першого освітнього рівня факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Сливчук Вікторія з ґрунтовною доповіддю «Тавтологія як порушення норм культури мовлення».
Із факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського виступили Варшавська Ірина «Національно-марковані жести українців як засіб впливу на комунікантів» і Березанська Ангеліна «Синонімія в українській хореографічній лексиці» (науковий керівник – проф. Світлана Шевчук).
Здобувачка І курсу першого освітнього рівня природничого факультету Анна Таран досить ґрунтовно висвітлила тему «Семантика кольору в назвах рослин і тварин». Поєднання географії та мовознавства аналізувалося у виступах її колег – Віолети Притули (тема виступу «Лінгвістична географія як важливий напрям вивчення мови») та Анастасії Березнюк (тема виступу «Відображення об’єктів природи у географічних назвах»). Усі здобувачки підготували свої наукові розвідки під керівництвом доц. Сергія Глущика.
До участі також було залучено здобувачів першого курсу факультету психології та факультету технологій та дизайну (науковий керівник – доц. Виноградова Юлія Борисівна). Здобувачами було підготовлено і виголошено доповіді на актуальні лінгвістичні теми «Мовне питання у контексті війни України з росією», «Українська мова в сучасних умовах державотворення в Україні», «Динаміка усвідомлення ролі державної мови в умовах російської агресії» тощо. Усі доповіді супроводжувалися презентаціями.
Викладачі та студенти обговорили, як у кризових ситуаціях, одним із проявів яких є війна, посилюється роль мови як чинника національної консолідації, мірила розмежування на «свій-чужий». Також розглянули потреби інформаційно-технологічної модернізації національної терміносистеми з урахуванням новітніх тенденцій і досягнень у світовій термінологічній галузі (доповідь здобувача І курсу першого освітнього рівня факультету математики, інформатики та фізики, «Інформатична термінологія та українські національні традиції» Мазура Миколи).
Гаврилова Софія з науковим керівником Тетяною Михайлівною Лободою переконливо довели загальнонаціональну єдність української мови за всієї розмаїтості її компонентів у доповіді «Погляди М. Грушевського на утвердження української мови як державної».
Ця онлайн-конференція довела активність студентської наукової спільноти. Наші молоді науковці гідно представляють Український державний університет імені Михайла Драгоманова та демонструють високий рівень своєї підготовки.
Кафедра культури української мови