Корисні поради журналістам і філологам щодо працевлаштування

придьмаРОЗГОРНУТИЙ ЗВІТ ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЛЕКЦІЇ МАРІЇ ПРИДЬМИ

Літературна творчість + журналістика + освіта

10 лютого 2022 року співзасновниця, директорка з маркетингу школи сучасної літературної індустрії та комунікацій LITOSVITA https://litosvita.com, випускниця факультету української філології та літературної творчості МАРІЯ ПРИДЬМА провела лекцію «Як реалізувати себе у сфері видавничої справи». Ми вже подавали короткий інформаційний звіт про цю подію. Тепер час розгорнутої і детальної розповіді, оскільки зустріч була цікавою, змістовною, корисною, практично зорієнтованою. Однак почнемо з новин і приємних подарунків від Litosvita

  •      пані Марія обіцяла нашим студентам короткий безкоштовний курс, присвячений розвитку креативності. Орієнтовно почнеться він у березні. Анонси будемо давати і на сайті, і в соціальних мережах;

  •     до кінця 2022 року студенти-драгоманівці отримують знижку 20 % на будь-який онлайн-курс @litosvita. Вводьте #Драгоманов та отримуйте знижку!

А тепер… обіцяний звіт.

Перша частина зустрічі була присвячена історії й сучасності Litosvita. Ця освітня платформа почала формуватися зусиллями тоді ще студентів нашого університету Марії Придьми та Дмитра Стретовича в межах замисленого ними літературного клубу «Маруся». Про те, що неформальна і креативна освіта може бути справою надзвичайно потрібною і перспективною, десять років тому мало хто здогадувався. Ці двоє були переконані в цьому й упевнено йшли до своєї мрії.

Сьогодні Litosvita співпрацює з такими лекторами, як Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Катерина Бабкіна, Макс Кідрук, Галина Крук, Ростислав Семків, Любко Дереш, Леся Вороніна, Іван Андрусяк, Соня Кошкіна, Майкл Щур, та багатьма іншими письменниками, видавцями, сценаристами, психологами.

Основні принципи своєї роботи вони визначають так: практичність навчання, українськомовність, якість, гуртування людей у спільноту креативних людей.

Найдивовижніше і найприємніше для нас, що Марії й Дмитрові вдалося поєднати в своєму проєкті всі спеціалізації, які вони опановували в університеті – видавничу справу, філологію, педагогіку. І життя показує, що це дуже продуктивний мікс.

Сьогодні Litosvita пропонує такі напрями навчання: письменницька майстерність, сценаристика і сторітелінг, редагування, літературний переклад, книжковий бізнес, книжкова ілюстрація і дизайн, журналістика і соціальні медіа, копірайтинг, ділова комунікація, креативність.

Серед найбільш відвідуваних курсів Litosvita: «Онлайн-курс письменницької майстерності», «Журналістика», «Копірайтинг», «Сценарій серіалу», «Редагування». Їх вдало доповнюють більш спеціалізовані, але не менш цікаві й потрібні «Як видати і просувати книгу», «Верстка», «Книжкова ілюстрація та дизайн», «Літературний переклад», «Як написати дитячу книжку», «Книжковий бізнес», «Ділове листування та ефективні комунікації», «Редагування суржику, сленгу, англіцизмів», «Як робити інтерв’ю».

У другій частині лекції були розкриті такі питання: Про різні професії в галузі; Потреби ринку зараз; Про актуальні вакансії; Про soft skills, які потрібно розвивати.

Далі тезово пропонуємо фактично конспект.

На українському ринку, пов’язаному з виробництвом контенту, сьогодні затребувані: редактори, копірайтери, райтери, контент-менеджери, smm-менеджери, літературні агенти, комунікаційники, верстальники, сценаристи, сценаристи для YouTube, сценаристи для TikTok, перекладачі, менеджери, журналісти, PR-менеджери.

Шукати роботу за цими професіями можна

  •      у видавництвах (їх безліч, зорієнтуватися можна в книгарнях, на ярмарках і виставках, за каталогами інтернет-магазинів);
  •      у редакціях ЗМІ (наприклад, «Детектор Медіа», «Читомо», «Тиктор медіа» тощо), літературних агенціях (наприклад, OVO, Літота);
  •      у книгарнях (наприклад, КнигарняЄ, Yakaboo, kniga.biz, КнигоЛенд);
  •      у фондах та інститутах (наприклад, Український інститут книги, Український культурний фонд, Zagoriy Foundation, Фундація Дарини Жолдак);
  •      у креативних, digital, PR-агенціях (наприклад, POSTMEN,AMR, EFFIE Ukraine).

Моніторити вакансії варто не тільки на work.ua, а й на таких ресурсах як PEN Ukraine, Крезюме, ВеликаІдея та Studway.

Під час пошуку роботи також корисними будуть посилання: https://t.me/cresume; https://unistudy.org.ua; https://t.me/digital_masons; https://t.me/happymonday; https://t.me/cynical_publisher; https://t.me/chytomo; https://t.me/npzbvnkngchtn;

https://t.me/platforma_tj; https://pen.org.ua; https://book.artarsenal.in.ua; https://bookspacefest.com; https://bookforum.ua; https://www.meridiancz.com; https://tyktor.media.

Щоб пошуки були ефективними, студентам потрібно:

  •      Дуже багато читати!
  •      Вивчати іноземні мови!
  •   Розвивати soft skils (креативність, самоорганізацію, медіаграмотність, стресостійкість, емоційний інтелект, тайм-менеджмент, навички ділового листування, грамотність)
  •      Відвідувати профільні події (наприклад, Кгижковий Арсенал, Book Forum. Book Space)
  •      Постійно навчатись (Prometheus, Courséra, Litosvita)
  •      Йти до своєї мрії, навіть якщо в неї вірите тільки ви!))

Ми дуже вдячні пані Марії за лекцію, за поради й чекатимемо зустрічі на курсах із розвитку креативності.

Кафедра журналістики