«МОВНІ СИЛИ УКРАЇНИ»: ЗАХИСТИ МОВУ – І МОВА ЗАХИСТИТЬ ТЕБЕ
Нині мовне питання – це ще один фронт нашої війни за незалежність, свободу та саме право на існування української нації. Ми вирішили боротися так, як уміємо – словом. Тому в групи студентів-журналістів виникла ідея створити блог, щоб не тільки популяризували українську мову, пояснюючи її норми та виявляючи типові помилки мовців, а й відверто говорити про те, чому мова – це важливо, і чому говорити українською – це не про вподобання чи зручність, а вимога її вивчити – не про міру толерантності чи демократичності суспільства. Сьогодні це навіть не має бути предметом дискусій. Говорити українською – це питання виживання. Покликання на блог https://www.facebook.com/movnisylyukrainy
Цими студентами є ми, а блог – це МСУ, або Мовні сили України.
Найважчим етапом роботи стала організаційна частина. Ми мали придумати назву, концепцію, оформлення сторінки, а також поділити обов’язки та створити контент-план. Здається, що все це дрібниці, але диявол криється в деталях. Потрібно було створити щось оригінальне й сучасне, на що точно звернули б увагу, щоб люди казали: «О, круто, мені подобаються ідея та матеріали, треба підписатися на цю сторінку!». Навіть над назвою ми думали кілька днів. Серед варіантів були і «Базіка», і «Вартові слова», і «Мовленнєвий арсенал». Але коли з’явився варіант «Мовні сили України», то всі погодились, що це воно.
«МСУ» звучало круто й рішуче, тому публікації мали бути такими ж сильними, як і назва сторінки. Ми вирішили, що основною концепцією нашого проєкту буде не тільки боротьба за чистоту української мови, її популяризація, а й порушення актуальних мовних проблем в Україні, які потребують суспільної уваги. Ми розуміємо, що мова – це фактично теж зброя війни, тому у своїх дописах постійно наголошуємо на тому, наскільки важливо говорити українською.
Складно було й протягом перших днів від запуску сторінки у «Fecebook». Чи цікаві наші матеріали, чи подобаються вони іншим користувачам, чи зможемо ми «розкрутити» наш блог? Писали й оригінальні статті про мовні питання, на зразок «Мова — зброя війни», «Книжковий фронт», «Двомовність = біполярочка», а також «розбавляли» контент мемами, цитатами про мову, короткими цікавинками й замітками про свята чи українських мовознавців. Поступово більшало вподобайок під дописами, з’являлися перші читачі.
Поворотним моментом стала стаття «Не акаємо!», де ми розповіли про те, як так зване акання («разкалоти державу» чи «пагана жили») є ознакою російськомовності людини. Допис набрав найбільше вподобайок і репостів, а його охоплення становило понад 10 тисяч! Ми раділи, бо вдалося привернути увагу підписників. Водночас у коментарях під публікацією розгорілася ціла дискусія, у якій один користувач спочатку звинувачував нас у неправильних формулюваннях фактів, а потім — в «утисках» українських діалектів.
Звісно, ми розуміли, що якщо є прихильники й уважні читачі, то будуть і хейтери. Наприклад, наше відео про помилки в популярному серіалі «Школа» в іншій соцмережі також отримало багато критичних відгуків. Головна теза відео — на національному телебаченні не повинно бути суржику. У коментарях же користувачі писали, що в суржику немає нічого погано, що це жива мова, що всі так розмовляють, і взагалі — «знайшли до чого доколупатись». Спочатку нас це шокувало, але ми поважаємо різні думки й продовжуємо працювати, щоб донести нашу позицію щодо української мови широкій аудиторії. І кожен позитивний коментар, репост або вподобання доводять, що ми на правильному шляху.
Зараз «МСУ» має 230 читачів. Можливо, хтось скаже, що це не так багато, але ми взагалі не розраховували побачити таку цифру (хоча, зізнаємося, тепер у нас з’явилося більше амбіцій). Крім згаданих рубрик, останнім часом також публікуємо поезії війни, пісні українських виконавців, поширюємо цікаві відео укртюбу, викладаємо різний контент у сторіз. Однією з найпопулярніших є рубрика цікавинок, де ми пояснюємо, чому варто казати рОсня, а не рУсня, хто такі москалі й кацапи тощо.
Тож якщо ви ще досі не підписані на сторінку Мовних сил України, радимо зробити це вже зараз! Приєднуйтеся до нашої боротьби!
Студенти спеціальності «Журналістика»