Переможці конкурсу «Українське футуро» - 2021!

futuryzmВсеукраїнський конкурс есе «Українське футуро» – молодий проєкт, який цьогоріч вперше реалізували Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», видавництво «Смолоскип» і письменник Сергій Пантюк. Його метою стала популяризація творчості письменників-футуристів, вшанування пам’яті репресованих поетів М. Семенка, І. Маловічка, А. Михайлюка, В. Ярошенка, М. Скуби, Гео Шкурупія, привернення уваги до трагічних сторінок українського минулого і Биківні та виявлення талановитої молоді з оригінальним світоглядом.

 

До участі у конкурсі зголосилися 32 особи різного віку – як учні загальноосвітніх шкіл, так і студенти перший курсів вищих навчальних закладів України. Доволі широкою виявилась і географія учасників: Київ, Львів, Харків, Запоріжжя, Дніпро, Тернопіль, Ромни, Одеса, смт. Чорнухи Полтавської області, с. Золотарівка Луганської області та інші. Найбільше конкурсних робіт надійшло від студентів факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка НПУ імені М. П. Драгоманова – 11 есе.

Конкурсанти переважно міркували над майбутнім людства та намагалися уявити, яким може бути образ сучасного поета-футуриста. Так, студентка Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Ніка Гальчук описала майбутнє людства у такий спосіб: «Мені здається, що в майбутньому рівень технологій досягне вершини. Це буде ера «космічних» пристроїв. … Все більше і більше будуватиметься smart-будинків. Багатії зможуть відпочивати на Марсі, де вже будуть води, рослинність, ліси. Четверта планета Сонячної системи нагадуватиме справжнє серце природи, з усією її красою, дикістю і різноманіттям у ту мить, як наша Земля здаватиметься схожою на вуглинку». У Вікторії Денисюк, студентки Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, майбутнє виглядає урбанізовано-гармонійним: «Я ж бачу футуристичне місто не таким, як його зображують у фільмах, а більш простим і лаконічним, у якому поєднуються комфорт і модерна краса, сучасні технології та природа. У футуристичному місті гармонійно співіснують помешкання людей і зелені зони, багаторівневі транспортні розв’язки і велика кількість зелені не тільки на дахах, а й на стінах будинків. Це екобудинки, які створені із природних матеріалів та, можливо, футуристичної форми, як-от японські Shell House; вони ергономічні та існують завдяки “зеленій енергії”».

Конкурс «Українське футуро» тривав до 16 квітня, а 20 квітня 2021, у неформальний День футуризму, організатори оголосили його переможців. Церемонія у зв’язку з карантинними обмеженнями відбулась у форматі онлайн, а  її трансляцію можна переглянути у соцмережі Фейсбук: https://www.facebook.com/577007842310192/videos/463108011460122.

Своїми враженнями про конкурс і отримані роботи під час церемонії поділилися члени жури – заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька, директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків та письменник Сергій Пантюк. Всі вони зауважили складність щодо винесення рішення, адже різниця у балах між переможцями виявилась мінімальною. Проте віртуальні й реальні словесні баталії між членами журі не завадили все таки оголосити учасників, які здобули призові місця. 

Отже, І місце посів – Богдан Козійчук, учень ЗЗСО Сокальський ліцей №1 імені Олега Романіва. Окрім диплома, у нагороду він отримає грошовий приз і антологію «Українська авангардна поезія». Не менш почесне ІІ місце – у Анни Грушки, учениці Чорнухинського ліцею імені Г.С. Сковороди та Дарії Ремез, учениці Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Дівчата також у подарунок отримають «Вибрані твори» Ґео Шкурупія. ІІІ місце – поділили між собою Тарас Ріль, студент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Вікторія Денисюк, студентка Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, та Христина Гевчук, студентка Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Усі учасники конкурсу отримають подяку від організаторів і книжку поета Вано Крюгера «Вертеп на Куренівці» у подарунок від видавництва «Смолоскип». Оргкомітет сподівається, що конкурс триватиме й наступного року.

Тетяна Шептицька